EKO-SPACER PO NANTES
Dodane przez adriannah dnia Marzec 20 2016 19:04:19
Jerzy Łukomski zaprasza Państwa do Konkursu Prezesa* Association des Polonais de l'Ouest w Nantes.

Rozszerzona zawartość newsa

Szanowni Państwo,
Przyznacie Wszyscy, że mamy przyjemność mieszkać w bardzo ładnym mieście i regionie. Nasze parki, skwery, ścieżki rowerowe i spacerowe są intensywnie wykorzystywane przez licznych miłośników natury. Zdarza się jednak nierzadko że nasze « pociechy » porzucają tu i ówdzie papierki a ich czcigodni rodzice wygodnie tego nie zauważają, lub że po innych pociechach pozostają puszki i butelki, wreszcie, co rzadsze, po załamanych wynikami wędkarzach, pozostaje część ich niepotrzebnego sprzętu.
Słowem, mimo niewątpliwego wysiłku miasta, bywa tu i ówdzie sporo śmieci, co psuje urok otaczającej nas natury.

Jako harcerz starej daty, zmierzający do ideału (tu z przymrużeniem oka), uprawiam od dawna rodzaj « eko-spacerów ». Mieszkam w pobliżu parku nad Erdre i często robię krótkie spacery - wyprawy na śmieci. Mój ekwipunek to stare rękawiczki, dosyć wytrzymały worek plastikowy (zwykle kilka), laska-szczypce do podnoszenia śmieci (problem tzw. brzucha plus) i w zasadzie tyle. Wychodzę na pół godziny, zbieram do worków trochę śmieci (segreguję) i zanoszę do koszy przy parkingu. Wracam już z pustymi rękami.

Rasowy eko-spacerowicz może znaleźć « markowy » sprzęt w kilku miejscach, np. solidną laskę-szczypce w Castoramie w sektorze ogrodowym (po około 20€), bardzo dobry worek-plecak na śmieci w IKEI też po około 20€, rękawice polecam ogrodowe, gumowane dobre, resztę ekwipunku można dobrać i dorobić we własnym zakresie. Dawniej się używało pik do zbierania papierków, można je zrobić z kijków do spacerowania - uwaga na solidne zabezbieczenie szpicy !

Ale do rzeczy! Ogłaszam konkurs na nazwę dla takiego « eko-spacerowania ». Może to być np. eko-spacer, éco-toure, éco-promenade, éco-randonnée. Warto żeby nazwa łatwo wpadała w ucho, była w miarę zrozumiała i idealnie, żeby miała jeszcze akcent polski, zrozumiały dla Francuzów.

Twórca najlepszej nazwy zostanie nagrodzony honorową laską « Prezesowską » z gratulacjami (nie mylić z laską marszałkowską z diamentami).

Poszerzając zabawę, proponuję wprowadzić na naszej stronie mapkę Nantes z okolicami i zaznaczać miejsca uprawiania naszych eko-spacerów.
Zapraszam do wspólnej zabawy zgodnie z ideą « jak nas widzą tak nas piszą ».

Dr Jerzy Lukomski


*Po-Prezes Stowarzyszenia APO w Nantes, wg humorystycznej zasady że, prezesów dzielimy na : Vice Prezesów, Przed Prezesów, Prezesów, Po Prezesów (czyli pełniących obowiązki), Prezesów Honorowych wreszcie Prezesów Nudziarzy.