GRATKA DLA KINOMANÓW! DWA POLSKO-FRANCUSKIE FILMY JUŻ W KINACH
Dodane przez adriannah dnia Luty 18 2016 20:20:54
We francuskich kinach obejrzeć możemy obecnie dwa polsko-francuskie filmy. W poprzednim tygodniu premierę miały głośnie "Les Innocentes" ("Niewinne") w reżyserii Anne Fontaine, w tym tygodniu - "Crache coeur" ("Znam kogoś, kto cię szuka") pochodzącej z Nantes Julii Kowalski.
Rozszerzona zawartość newsa

We francuskich kinach obejrzeć możemy obecnie dwa polsko-francuskie filmy. W poprzednim tygodniu premierę miały głośnie "Les Innocentes" ("Niewinne") w reżyserii Anne Fontaine, w tym tygodniu - "Crache coeur" ("Znam kogoś, kto cię szuka") pochodzącej z Nantes Julii Kowalski.


Oba filmy przyciągają dobrą obsadą aktorską. W "Les Innocentes", obok świetnej Lou de Laâge, zobaczyć możemy m.in. Agatę Kuleszę, Agatę Buzek i Joannę Kulig.
"Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią. Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…"
Francuska zapowiedz filmu dostepna jest pod adresem: Les Innocentes, allocine.fr.

"Crache coeur" to długometrażowy debiut Julii Kowalskiej, córki przez lata zamieszkałych w Nantes tłumaczki Elżbiety Koriat i architekta Jana Kowalskiego.
Film został zauważony przez krytyków, nominowany między innymi do nagrody ACID Cannes 2015.
W jedną z głównych ról wciela się Andrzej Chyra.
"Rose, wychowująca się bez matki nastolatka z francuskiej prowincji, przeczuwa, że na bunt i złość będzie mogła sobie pozwolić jedynie teraz. Miota się pomiędzy skrajnymi emocjami i walczy z własną niewinnością. Polskie korzenie ojca nie mają z tym nic wspólnego. Dzieciństwo bezpowrotnie odeszło, a nastoletnie ciało przestało służyć zabawie – teraz jest kolejnym źródłem szaleństwa i towarem na rówieśniczym rynku ciał, służących do komunikacji między płciami. Rose, znajduje inny sposób na zbudowanie relacji z chłopakiem. Wykorzystuje sytuację – zatrudniony przez ojca Polak ma tu syna, którego w przeszłości porzucił i z którym chce odnowić rodzinne więzi. Początkowo z nudy, z tęsknoty za intensywnymi wrażeniami, dziewczyna wchodzi w sam środek uczuciowej układanki między ojcem i synem. Jest katalizatorem, świadkiem, w końcu uczestniczką zdarzeń. Odkrywa, że to ludzkie słabości, a nie atuty są kluczem do porozumienia ze światem."
Trailer dostepny pod adresem: Crache coeur, allocine.fr.
Kilka sekretów z planu tutaj: Crache coeur, anecdotes, allocine.fr.

Obydwie produkcje stanowią efekt polsko-francuskiej współpracy, podejmują wprost polsko-francuską tematykę, a na ekranie przepatają się oba języki.

W Nantes film "Les Innocentes" zobaczyć można między innymi w kinie Katorza oraz w kinie Gaumont.
Film "Crache coeur" wyświetlany jest w kinie Le Concorde.


(Marlena Przybył)